
ČCHI - KUNG
CO JE ČCHI-KUNG (QI-GONG)
Čchi-kung je nikdy nekončící proces, naše životní pouť. Je cestou zpátky k sobě. Sebepoznání, které nás vede ke zjištění, že nejsme o nic lepší, než ti druzí...
Čchi-kung je jedním z hlavních pilířů Tradiční čínské medicíny využívající různých cvičebních a dechových technik k harmonizaci toku energie Čchi (Qi) v lidském těle. Je označován za prastaré čínské umění žít šťastný a naplněný život. Čchi-kung patří mezi nejpopulárnější energetická cvičení, jehož stáří se odhaduje až na 8000 let.
Původně praktikovali toto hluboce energetické cvičení vojáci čínského císaře. Cílem bylo získání nejen výborné fyzické kondice, stability a koordinace pohybů, ale především pružných vazů, šlach a kloubů.
Do nedávné doby se čchi-kung praktikoval pouze neoficiálně za zdmi taoistických či budhistických klášterů či v různých klášterních a rodinných školách. Tradičně byl po staletí považován za tajné umění a v nepřerušované posloupnosti se ústně předával v rámci rodových generací nebo z mistra na vybrané žáky. Učení čchi-kung zůstává i dnes do značné míry okolnímu světu utajeno. Výjimku tvoří zdravotní směr čchi-kungu, ale i ten je zveřejňován jen do určité úrovně.
Kultivaci těla a mysli lze vyučovat pouze živou tradicí. Skutečný čchi-kung je založen na výuce "od srdce k srdci." Nelze se ho naučit z knih.
V komunistické Číně bylo v minulosti mnoho taoistických učitelů perzekvováno a mučeno. V současné době je v Číně jen hrstka taoistických mistrů, kteří přežili a mohou nést dávnou tradici taoistické alchymie, jež se dnes nazývá čchi-kung.
Název ČCHI-KUNG (také QI-GONG) můžeme přeložit jako "práce s životní energií" či "kultivace životní energie." Všeobecně je praktikován jako cvičení pro zdraví, zvýšení energie, duševní pohody a nastolení rovnováhy přes sjednocení těla, ducha a mysli.
V čchi-kungu ale nejde jen o práci s energií a životní silou. Jedná se o propracovaný systém, který svou univerzálností a komplexností rozvíjí celého člověka. Díky čchi-kungu můžeme získat odpovědi na své otázky, lépe pochopit svět, ale hlavně pochopit svůj vlastní život.
Pro dodání energie do našeho těla využívá čchi-kung různé techniky. Zpravidla se jedná o tyto formy cvičení: protahovací, uvolňovací, dechové, auto-masážní či meditační.
Cvičení přispívá k ozdravení těla i mysli, k sebedůvěře a vnitřní jistotě, k rozvoji inteligence a duševních schopností, k duchovnímu a osobnímu rozvoji, k nalezení svého místa ve společnosti a objevení životního poslání.
Čchi-kung nás učí vnímat vlastní osobu jako jeden nedělitelný celek v souladu s přírodou. A právě příroda je ideálním místem pro cvičení. Mnohá cvičení čchi-kung vycházejí z pozorování pohybů zvířat. Cvičíme cviky napodobující Draka, Tygra, Opici, Orla či Medvěda.
Kdykoli cvičíme čchi-kung u stromů nebo u zdravých květin, vyměňujeme si čchi se svým okolím a získáváme z toho užitek na velmi jemných úrovních.
DÍKY CVIČENÍ POCHOPÍME, ŽE KAŽDÝ POHYB V NAŠEM ŽIVOTĚ JE ČCHI-KUNG, ŽE CVIČÍME STÁLE A NIKDY TOMU NEBYLO JINAK

ZDRAVOTNÍ PŘÍNOSY CVIČENÍ
Čchi-kung je dostupný všem bez rozdílu věku, dětem i starším lidem. Je jednou z možností, jak preventivně čelit únavě a rychlému tempu dnešní doby. Na první pohled je čchi-kung jednoduché ladné cvičení, které však pod svým povrchem skrývá hlubinnou práci s vnitřní silou. Účinky léčebně ozdravného čchi-kungu jsou obdivuhodné. Jen těžko lze najít takový typ onemocnění, u něhož by cvičení nezpůsobilo zlepšení.
Podle tradiční čínské medicíny přispívá čchi-kung k harmonizaci pěti základních elementů - dřeva, ohně, země, kovu a vody. K nim řadíme energetické dráhy (meridiány) jednotlivých tělesných orgánů. Uvolněním a zprůchodněním meridiánů dochází k prokrvení orgánových systémů, k výživě svalů a kloubů, k uvolnění stagnací v šlacho-svalovém a kloubním aparátu.
Čchi-kung také prospívá rovnému držení těla, posiluje šlachy, zpevňuje páteř, uvolňuje bloky v kříži, zároveň procvičuje klouby, šlachy a svaly, aniž by se přetěžovaly. Praktikovaní čchi-kungu dokáže velmi efektivně ulevit i od bolesti zad. Důsledkem stresu často stahujeme svaly, což způsobuje dysbalance v těle a bolest. Čchi-kung učí napětí uvolnit tak, aby energie tělem volně proudila a bolest zmizela.
Pravidelná praxe nás již v krátkém čase začíná pozitivně měnit. Čínské cvičení generuje až neuvěřitelnou léčivou sílu, výrazně posiluje přirozené samo-uzdravovací pochody v těle a otevírá vnitřní rezervy, z nichž čerpáme v kritických okamžicích. Čchi-kung upevňuje zdraví, vytváří stabilitu a přináší nám jas a vhled do každodenního života.
Díky cvičení se nám vrací víra ve vlastní síly, umíme si lépe uvědomit, jaký život chceme prožít, jdeme snadněji za svými cíli a máme odvahu ke krokům, které nás už dlouho lákají.
Praktikování čchi-kungu uvolňuje stres ze svalů, zklidňuje psychiku, zpomaluje procesy stárnutí, zvyšuje odolnost proti nemocem a proti negativnímu působení druhých lidí. Zlepšuje imunitní systém, zvyšuje aktivitu člověka, zlepšuje spánek, vrací člověku víru ve vlastní síly. Cvičení je účinné při léčbě alergií, astmatu, vysokého krevního tlaku, vředové choroby, srdečně-cévních onemocnění či revmatismu.
Čínské zdravotní techniky se v dnešní době stávají uznávanými a akceptovatelnými metodami nejen u západních lékařů, ale i v celé moderní společnosti. Pomocí cvičení se naučíte cíleně odpočívat, když nabídnete tělu "fyzickou potravu" v podobě pravidelných lekcí, které uvedou tělo i mysl opět do stavu rovnováhy a harmonie.
Účinky cvičení pomohou udržet čistou, klidnou mysl a dobrou náladu. Máme-li v mysli klid, děláme lepší rozhodnutí a dokážeme rozlišit, kdy jednat a kdy naopak nezasahovat.
REAKCE TĚLA NA CVIČENÍ
Čchi-kung probouzí v těle hluboké transformační, samoléčivé a čisticí procesy. To se muže projevovat různou formou a u každého je to velmi individuální. Proto svoje klienty upozorňuji na to, že je to součástí té cesty za uzdravením. Je to žádoucí a v pořádku. Tělo se zkratka vrací do své původní podoby, harmonizuje se a vylaďuje tak, jak je potřeba.
Někdy se po úvodních lekcích muže čištění těla projevit na fyzické rovině rýmou, kašlem, bolestí v krku, svěděním kůže, pocitem na zvracení či přímo zvracením. Také na mentální rovině lze vnímat emoční přetlak. V tom případě dáváme průchod svým emocím a dovolíme si plakat, ale třeba i křičet, zkrátka uznáme všechny svoje emoce, jsou naší důležitou součástí a jsme s nimi dokud je třeba.
Cílem tohoto povídání rozhodně není vás od cvičení odradit, ale naopak upozornit na situace, které mohou v rámci uzdravování nastat. Protože, když něco pojmenujeme a rozumíme tomu, můžeme s tím lépe pracovat.
Nějakou dobu trvalo, než se naše tělo dopracovalo do fáze, ve které je dnes a stejně tak dlouhou dobu bychom si měli dopřát na uzdravování. A naše tělo to umí, pokud mu to dovolíme. Důvěřujte procesu a můžete žít šťastný a naplněný život, ráda vám budu na této cestě průvodcem.